Reklamné oznámenie
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.

TOPOĽČANY: Topoľčiansky hrad je zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia (obrázok najvyššie). Hrad sa vypína na brale z dolomitového vápenca vo výške 525 m n. m. Nachádza sa v Nitrianskom kraji, v juhovýchodnej časti Považského Inovca, priamo nad obcou Podhradie. Od 13. storočia bol strediskom hradného panstva s 26 obcami.

TOVARNÍKY: Kaštieľ v Tovarníkoch – je honosné šľachtické sídlo a bol postavený okolo roku rokoch 1610 (obrázok druhý). Za jeho výstavbou stál Žigmund Forgách z uhorského rodu Forgáchovcov. Ako hlavné sídlo šľachty spĺňal svoju úlohu Topoľčiansky hrad, ktorý sa nachádza v obci Podhradie. Postupne však začal strácať strategický význam a vtedy vznikol zámer vybudovať reprezentačné sídlo v Tovarníkoch, do ktorého presťahovali správu panstva.

OPONICE: Božským rajom pre všetkých knihomoľov ako aj milovníkov histórie je Knižnica Aponiovcov z Oponíc. Knižnica sa patrične pýši prívlastkom najkrajšia interiérová knižnica na Slovensku, ktorá v sebe ukrýva nielen knižný poklad, ale i silný príbeh a pulzujúcu energiu. Knižnicu založil gróf Anton Juraj Aponi v roku 1774 vo Viedni. Knižnica mala pôvodne okolo 30 000 zväzkov. V súčasnosti obsahuje 8 222 titulov písaných v 12 jazykoch, medzi ktorými nechýbajú vzácne diela od autorov ako sú Macchiavelli, Petrarca, G.Bruno, Galilei, Da Vinci, Schiller, Dumas, Balzac, Newton či Linné (obrázok tretí). 

NITRIANSKA BLATNICA: Rotunda svätého Juraja je rímskokatolícka kaplnka severne od Nitrianskej Blatnice. Pochádza z 9. storočia, asi z jeho prvej tretiny, teda z predveľkomoravského obdobia. Je to jedna z najstarších stavieb na Slovensku a najstaršia rotunda na Slovensku. Okrem toho sa v obci Nitrianska Blatnica nachádza národná kultúrna pamiatka – Anglický park.

HAJNÁ NOVÁ VES: Dominantou obce Hajná Nová Ves je renesančný poschodový kaštieľ (obrázok najnižšie), ktorý je však v dezolátnom stave. Okolo kaštieľa sa rozprestiera jedinečný anglický park, v ktorom sa nachádzajú vzácne dreviny. V obci zomrel v roku 1735 Samuel Palumbini, evanjelický kňaz, náboženský spisovateľ a autor slovenskej barokovej poézie.

                                                                                                  Zdroj: sk.wikipedia.org