Reklamné oznámenie
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.

ŠAĽA: Najstaršou a najhodnotnejšou kultúrno-historickou pamiatkou Šale je kaštieľ (obrázok najvyššie) situovaný v severozápadnej časti mesta, ktorého história siaha do druhej polovice 16. až prvej polovice 17. storočia. V budove postavenej pravdepodobne na mieste stredovekého vodného hradu sídlilo pôvodne jezuitské kolégium, neskôr bola premenená na protitureckú pevnosť. Zaujímavosťou je, že kaštieľ vznikol ako verná kópia renesančného zámku rodu Thurzovcov v Bytči, pričom svoj renesančný vzhľad a podobnosť s Bytčianskym zámkom si napriek neskorším prestavbám zachoval dodnes.

Jednou z historických pamiatok v Šali je „Dom ľudového bývania“ (obrázok druhý). Bol postavený v roku 1830 a niekoľkokrát upravovaný. Má charakteristické vnútorné členenie typické pre domy stredných roľníkov na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia. V rade za sebou nasledovali predná izba, pitvor s oddelenou kuchyňou, zadná izba, komora, maštaľ a šopa.
Dom, jeho zariadenie a vybavenie pochádzajúce zo Šale a blízkeho okolia tvoria časť nášho kultúrneho dedičstva a približujú nám prostredie v ktorom žili naši predkovia.

MOČENOK: - Biskupský kaštieľ. Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ (obrázok najnižšie) a park vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty: Kaštieľ. Klasicistický kaštieľ postavený v rokoch 1840-1848.

DIAKOVCE: – Sýpka: Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1981. Baroková budova sýpky (pôvodne opátsky kaštieľ) z prelomu 17. a 18.storočia. Upravovaná bola v 18.storočí, v roku 1823 a v 2.polovici 20.storočia.

                                                                                                            Zdroj: sk.wikipedia.org