Reklamné oznámenie
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
obuv pre všetky vekové kategóriehttps://www.e-fashion.skeShop obsahuje najmodernejšiu obuv pre všetky vekové kategórie s obrovským výberom

NITRA: Nad mestom Nitra sa veľkolepo týči Nitriansky hrad (obrázok horný). Ten stojí na skalnom brale, na mieste starého výšinného slovanského hradiska, ktorý bol pôvodne obkolesený meadrom rieky Nitra. Hrad bol v minulosti dokonale opevnený a vydržal niekoľko ničivých útokov. Veľkolepou dominantou hradného areálu je katedrála, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi. Najstaršou zachovalou stavbou je románsky kostol sv. Emerama, v ktorom sa nachádza vzácna gotická freska - Smrť a Korunovanie Panny Márie a reliéf Ukladania do hrobu, ktorý je súčasťou Selepčéniho oltára z roku 1662.

KOSTOĽANY POD TRIBEČOM: Kostolík svätého Juraja je románska sakrálna stavba v obci Kostoľany pod Tribečom v okrese Zlaté Moravce v Nitrianskom kraji. Kostolík je najstaršou zachovanou predrománskou architektonickou pamiatkou na Slovensku (obrázok tretí).

DRAŽOVCE: Kostol svätého Michala archanjela sa nachádza na skalnatom kopci nad Dražovcami, mestskou časťou Nitry a bol postavený v polovici 11. storočia (obrázok druhý). V súčasnosti sa kostol nepoužíva pravidelne, svätá omša sa tu slúži každoročne 29. septembra, v deň sviatku sv. Michala archanjela.

JELENEC: Zrúcanina hradu Gýmeš leží na strmom kremencovom kopci Dúň asi 5 km od obce Jelenec (obrázok najnižšie). V minulosti bol strediskom okolitého Gýmešského (maďarský názov pre Jelenec) panstva. V priebehu stáročí bol dobytý Turkami avšak neskôr ho obnovili a bol obývaný až do druhej polovice 19. storočia. Odvtedy chátra.

MOJMÍROVCE: V tesnej blízkosti námestia sv. Ladislava v Mojmírovciach sa rozprestiera pôvodný anglický park, ktorého dominantou je zrekonštruovaná fontána a štvormetrové sochy svätých a patrónov. Súčasťou parku je národná kultúrna pamiatka z 18. storočia – Kaštieľ Mojmírovce.

NOVÁ VES NAD ŽITAVOU: Táto obec v okrese Nitra sa môže pochváliť tromi historickými kaštieľmi, z ktorých dva sú zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok. Národnou kultúrnou pamiatkou je neorokokový kaštieľ z roku 1800 i neoklasicistický kaštieľ z roku 1872. Starší z nich dal postaviť barón Jozef Seréni, neoklasicistický kaštieľ patril zemepánovi Jánovi Klobušickému. Kaštiele stoja neďaleko seba, obidve šľachtické rodiny založili okolo nich v druhej polovici 19. storočia anglický trávnik a parky so stromami.

Okrem toho sa v obci nachádza pozoruhodná technická pamiatka, trojklenbový kamenný tzv. Turecký most, údajne z 15.-16. storočia. 

                                                                                                         Zdroj: sk.wikipedia.org