LEVICE: Najväčšia dominanta nielen samotných Levíc, ale aj celého okresu, je kamenný hrad z druhej polovice 13.storočia (obrázok najnižšie). Bol postavený na strmom skalnom výbežku, siahajúcom do rozsiahleho močariska, napájaného vodami Hrona a Podlužianskeho potoka. V priestoroch hradu sa nachádza aj Tekovské múzeum.
Dobóovský kaštieľ sa nachádza v areáli Levického hradu (obrázok najvyššie). Ide o renesančnú dvojpodlažnú budovu, ktorú dal postaviť Štefan Dobó. Dobó sa preslávil vo vojnách proti Turkom. Kaštieľ však dokončil jeho syn František v roku 1571. Je to najrozsiahlejší objekt hradného areálu, ktorý v súčasnosti patrí k najzachovanejším pevnostným komplexom zo 16. storočia na južnom Slovensku.
BRHLOVCE: Skalné obydlia Brhlovce sú jednou z 11 rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku (obrázok druhý). Nachádzajú sa v malej hontianskej dedinke Brhlovce v levickom okrese. Dodnes sa traduje, že tunajšie skalné obydlia majú vlastne svoj pôvod v ochrane domáceho obyvateľstva pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí.
KALINČIAKOVO: Kalinčiakovo sa, podľa nás, môže pýšiť románskym emporovým kostolíkom z 12. storočia, ktorý predstavuje ukážkový príklad románskeho slohu.
ŽELIEZOVCE: Soví zámoček v Želiezovciach nás pri výbere upútal tým, že tu bol v roku 1824 počas svojho druhého pobytu v Želiezovciach ubytovaný rakúsky hudobný skladateľ Franz Schubert.
PUKANEC: Jedno z najstarších banských miest na Slovensku - Pukanec. Najvýznamnejšou stavbou tohto mesta, ktorá pretrvala všetky pohromy, je rímsko-katolícky farský kostol sv. Mikuláša, patróna mesta (obrázok tretí). Je to prekrásne gotické architektonické dielo pozostávajúce z dvoch lodí s pozoruhodnou sieťovou klenbou a pôvodným vnútorným zariadením.
Zdroj: sk.wikipedia.org